Ľudia Banskej Bystrice v roku 2023

ONDREJ

Pána Ondreja stretávam pravidelne na Uhlisku, kde býva ako jeden z najstaršie tu žijúcich pamätníkov. Pri každom stretnutí rád spomína ako sa v minulosti podieľal na budovaní infraštruktúry inžinierskych sietí k bytovým domov po celej Bystrici. Stretol som ho počas upratovania okolia bytovky, v ktorej býva od jej postavenia. Dnes tam už žijú najmä mladí ľudia, ktorí sa o poriadok v okolí až tak nezaujímajú, tak sa o to stará hlavne on.
Foto:Peter Coch

 

DUŠAN

Hudobník, stolár, prírodný staviteľ. Hráva na bicie v banskobystrickej kapele Adalbert, ktorá je tu viac menej neznáma aj keď si už stihla zahrať na maďarskom festivale Sziged či robila predskokana kapele Placebo. Dušan sa živí remeslom, robí s drevom, stolárske práce, postavil si vlastnoručne slamený prírodný dom pri BB, v ktorom žije spolu s rodinou.
Foto:Peter Coch

 

ZUZANA

Zuzka je rodená banskobystričanka, ktorá po absolvovaní osemročného gymnázia odišla študovať do zahraničia,kde zbierala múdrosti a skúsenosti. Po dokočení štúdia sa jej zacnelo po výnimočnej Banskej Bystrici, a preto sa tu rozhodla usadiť sa spolu so svojou rodinou. Je dobrovoľníčkou v organizácii Slovenský skauting, ktorá jej pomáha prekračovať hranice vlastnej komfortnej zóny. Obvešanú hračkami a dopravnými prostriedkami svojho dieťaťa, s diárom a dobrou kávou v ruke, so skautskou šatkou na krku a s úsmevom na tvári ju môžete stretnúť v uličkách nášho mesta.
Foto Peter Coch

 

JONNY

Pouličný hudobník z UK, ktorého môžete počas letnej sezóny stretnúť a vypočuť si takmer každý podvečer priamo na hlavnom námestí v centre BB. Hrá na gitaru, ukulele a mnoho ďalších nástrojov, častokrát súčasne. Banskú Bystricu a jej obyvateľov si zamiloval, preto sa do nej každoročne vracia.
Foto Peter Coch

 

BARBORA 

Baška prišla do Banskej Bystrice z východného Slovenska študovať a ostala tu žiť aj pracovať. Stretnúť ju môžete v uliciach centra s čiernobielou kóliou Mrkvou alebo v obkolesení detí z lesného klubu MRAVENISKO, kde pôsobí ako lesná pedagogička.

Foto Peter Coch

 

KRISTÍNA

Kristínu som stretol pred ESC v malej pojazdnej kaviarničke. Býva neďaleko Banskej Bystrice, študuje tu strednú školu a voľnočasovo tanec, ktorému sa venuje už 13 rokov. Najviac miluje moderný tanec, no má veľmi rada taktiež ľudový a klasický.Po škole a cez prázdniny brigáduje v malom rodinnom podniku, v pojazdnej kaviarničke, z ktorej sa usmieva na svojich zákazníkov.

Foto Peter Coch

 

MIRO TRIMAY

Mira Trimaya môžete často stretnúť v uliciach Banskej Bystrice či v okolitej prírode s foťákom v ruke. Od fotenia banskobystrických behov, cez zákutia zadných uličiek až po portréty ľudí je jeho portfólio veľmi široké a častými motívmi v ňom je práve naše mesto. Oficiálne fotí aj pre Mesto BB alebo BBSK.

Foto Peter Coch

 

MAX

Malý veľký mužíček, banskobystričan novej generácie, farebný, veselý a rozprávkový - to je maximálny Max:) Stretnete ho najčastejšie na hlavnom námestí so zmrzlinou alebo šantiaceho okolo fontány, v kuse v pohybe, vrtuľa v zadku.

Farebný, retro, proste típeček od narodenia

Foto Peter Coch

 

Fotopríbehy Bystričanov a Bystričaniek v rokoch 2014 -2016

Bystrický Elvis
Stretávali sme ho v centre mesta každý deň. Niekedy v dobrej nálade, niekedy aj nie...  Už ho nestretneme.

Andrea

V Banskej Bystrici ju stretnete 2 x týždenne. Prichádza pracovne. Nie je síce občankou a obyvateľkou nášho mesta, ale je tu ako doma. Koľko ľudí s takýmto statusom denne stretávame v uliciach nášho mesta? Kto sme vlastne Bystričania? 

 

šťastní

"Manžel sa od 42.roka života stal prakticky nevidiacim, prešli sme si svojimi úskaliami života. Ako študenti sme sa poznali v r. 1953 v Prahe. Spojil nás spev a hudba, ktorá nás viedla manželstvom od r. 1957. Vychovali sme 5 dcér a dnes sa tešíme z krásnej 35- člennej rodiny. O pár dní pribudnú ďalší dvaja členovia. Sme šťastní."

 

             Anton Anderle

         Významný bábkar z Banskej Bystrice je zachytený vďaka          šikovnému umelcovi v Mestskom parku. Nájdete ho?

 

            Jakub, 18

             „Prečo chodím na španielske gymnázium? Bola to                                možnosť, využil som ju a teraz sa mi to páči. Viem si                         predstaviť život v španielsky hovoriacej krajine.“

 

Michal

„Väčšinu roka nechávam auto doma. „


 

             Tri s gráciou

                 „Zachytené na Krížnej ulici.“

 

             Pani v zelenom

                 "Keď to ladí."

Olinka (15)

Tento školský rok začala študovať na obchodnej akadémii, lebo ju baví matematika. Jej vlasy sú dlhé 115 cm. 

 

Element

Tanečná skupina Element z Banskej Bystrice - zachytili sme ich počas workshopu. 

Jozef

"V Banskej Bystrici žijem viac ako 50 rokov. Zbožňujem Bakošku a jej okolie, vyrastal som tam a stále sa vraciam k rodičom. Bývajú v jednom z posledných rodinných domov, ktoré tam v tieni novostavby veľkej bytovky ostali."

 

      Vladko

                         "Nebudem vám nič hovoriť. Ja píšem odkazy pre        ľudí a lepím si ich na tričko. Som vďačný za        hodnotenie 1 s hviezdičkou a život meriam na        percentá. Čím viac, tým lepšie." Známy neznámy        človek Banskej Bystrice, Vladko Železnák.                                          Narodený 19. mája.

 

             Ema

         Pamätník Jána Langoša s názvom Odkrývanie v Záhrade-          CNK je zaujímavý pre každú vekovú kategóriu.

 

            Juraj

                „Tak sa mi zdá, že v poslednej dobe viac ľudí pozná moje           fotky, ako moju hudbu.“

 

Štefan

„Osemnásť rokov jazdím do práce na bicykli zo Sásovej na Zvolenskú cestu. Ani si nepamätám, kedy som bol naposledy chorý.“

 

             Sova
                  "Súlad"

 

Dáša

alebo "pani v žltom", výborne ladí s letnou náladou v centre mesta.

 

Bystričan nad zemou

Tento mladý muž pracuje vo výškach. Zachytili sme ho, ako doslova "balansuje" nad Kaštieľom Radvanských pri montovaní náhradnej strechy, vraj na Slovensku unikát. Aj naša fotografka Cima bola na lešení. No, choďte sa tam pozrieť.

 

Katka

Katka sa vo svojej práci venuje sa deťom a rodinám, ktoré jej pomoc potrebujú. Komunikuje aj s úradníkmi, úradníčkami. A ide jej to aj so zvieratami ;) Povedali by ste, že tento záber vznikol v Banskej Bystrici?